Sárközújlak

Available in:
A Szamosköz egyik legjelentősebb települése, a 2006-ban városi rangra emelt Sárközújlak, 20 km-re található a megyeszékhelytől a DN 19 úton, illetve vasúton is megközelíthető a Szatmárnémeti-Bikszád vasútvonalon.  Szatmár megye legfiatalabb városa 4 településből tevődik össze: Sárközújlak (Livada), Gombástanya (a Meggyesgombás elnevezés is használatos - Dumbrava), Adorján (Adrian) és Felső-Liget (használják még a Kis-Sárköz elnevezést is - Livada Mică).
A jelenlegi Sárközújlak, a központi település két falu, Sárköz és Újlak összenövéséből jött létre (a Rákta-Éger a határ a két település között), fontos útvonalak kereszteződésében, melynek jelentős fejlődése köszönhető. Ezt jól példázza az a tény is, hogy a 18. századtól jelentős postahivatala volt, a Máramarossziget és Debrecen közti útvonalon biztosította a váltólovakat.
A város és a hozzá tartozó települések területén a régészeti feltárások során kőkorszaki eszközökre, bronzkori leletekre és egy prefeudális település nyomaira bukkantak. Kiemelkedő lelete az 1965-ben talált kard, mely egy törzsfőnök kardja lehetett, és az i.e. 17-16. századból való.
Sárköz települést először egy adománylevél említette 1270-ben, amikor is az előző tulajdonos magtalan kihalása után a Móricok (Pók nembeli Moroczoknak is nevezték) kapták meg a falut. Feltételezések szerint a későbbi birtokos Sárközy család is egyik ága lehetett a Móric családnak. Öröklések és adományok révén többször gazdát cserélt, majd házasodás révén a Vécsey család tulajdonába került, és maradt közel két évszázadon át. Ez utóbbi családnak és tevékenységének nyomait máig őrzi a település. A település egyik legkiemelkedőbb vonzereje a barokk stílusú Vécsey kastély is a fent említett család tulajdona volt, jelenleg az Ifjúági táborigazgatóság tulajdona. 1760-64 között épült és eredetileg két emeletből állt (a felső emeletet fafaragások díszítették), de 1823-ban a felső emelet leégett, és újjáépítésére már nem került sor. A főbejárat fölött a Vécsey család címre található. Érdekes még a homlokzati részen a csatornát díszítő sárgarézből készült sárkányfej, melyet kígyók tartanak, a hiedelem szerint ezek távol tartják a gonosz szellemeket a kastélytól. A kastélyt sétára kiválóan alkalmas angolpark övezi, évszázados fákkal A 20. században anyai ágon a Sztáray család birtokába került, de 1944-ben elhagyni kényszerültek a birtokot.
Újlak települést a 14. század első felében említik először a kisnemesek birtokában (később jelenik meg a Sárköz előtag a nevében, mely azt jelzi, hogy Sárköz szomszédságában van), és a Móricok bírtak egy részt belőle, majd az Ujlaki család volt legjelentősebb birtokosa. Több család birtokolta az évszázadok folyamán, akik közül a Péchy,  Péterfy, Kende és Weisz családokat említjük meg. A település területét többször pusztították az erre vonuló hadak, melynek következtében lakossága a 18. század végére jelentősen megcsappant. Rutén beszivárgás, majd 18. századi rutén és szlovák betelepítés révén növelték a lakosság számát, innen a falu görög katolikus és római katolikus híveinek nagy része.
A második világháború nemcsak a nagybirtokosokat érintette. A községben nagyszámú zsidó lakosság élt, akiknek nagy része a haláltáborokban életét vesztette. 1944 októberében pedig kisebb német és orosz csapatok közötti összecsapás zajlott le a falu területén, melynek során a római-katolikus templomot is aknatámadás érte.
Jelenlegi társadalmának nemzetiségi összetétele már kevéssé tükrözi a telepítés tényét, a község 7004 főnyi lakosságának (2002) 60,26 %-a magyarnak vallotta magát, 34,39 % románnak, 4,52 % roma, 0,58 % ukrán, 0,25 % egyéb nemzetiségű.
A késő gótikus stílusban épült újlaki református templom és előterében a 19. századi fa harangláb a város másik kihagyhatatlan látnivalója. A templomot Báthory Zsuzsanna, Meggyesaljai Móric bán felesége építtette hat másik templommal egyetemben (a város területén még két másik általa épített templom volt a sárközi és az adorjáni, de ezeket lebontották) férje és fia emlékére, akik meghaltak a török elleni háborúban. A 16. századi hitújításkor került a reformátusok tulajdonába. A szentély gótikus boltozatának zárókövén a Báthory család címere látható. A szentélyben befalazott ajtó figyelhető meg, rajta 1457-es évszám, a templom építésének feltételezett ideje. Figyelemre méltóak a hajó déli oldalán látható csúcsíves, kőrácsos gótikus ablakok.
A római katolikus temploma (Szent Kereszt felmagasztalása titulus) késő barokk stílusban épült Vécsey család támogatásával és 18. század végén fejezték be. A 20. század elején jelentősen megnagyobbították és felújították A görög katolikus temploma 1816-26 között épült. A közelmúltban kívül-belül felújították. A községközpontban a Péterfy-kúria kertjébe 1993-ban kezdtek építeni egy ortodox templomot, mely szinte teljesen készen van már, ám jelenleg még a Péterfy kúriát használják ortodox kápolnának.
Várossá válását fejlődésben lévő iparának is köszönheti, a mezőgazdaság mellett ugyanis ez a legfőbb foglalkoztatási ágazat. Elsősorban könnyűipari egységek telepedtek meg a városban. Jelenleg szolgáltatási funkciójának fejlesztéséről is tárgyalnak, ugyanis a 70-es években talált, és jelenleg lezárt termálvíz kút hasznosítására külföldi befektető jelentkezett.
Sárközújlak város is alapító tagja az Eco-NaTúr Kistérségi Egyesületnek, melynek célja a Túrmenti Természetvédelmi Terület értékeinek megőrzésével a térség harmonikus gazdasági fejlesztése.

Műemlékek:


Navigálás


Szatmár Megyei Múzeum
Bd. Vasile Lucaciu, Nr. 21
440031, Satu Mare
România
Tel.:0261-737526
Fax.:0261-768761
Email:[email protected]

Részletek
Finanţator
Sigla UE
Pentru informaţii despre celelalte programe finanţate de Uniunea Europeană în România, cât şi pentru informaţii detaliate privind statutul de membru al României la Uniunea Europeană, vă invităm să vizitaţi adresa web a Reprezentanţei Comisiei Europene în România
Acest site web nu reprezintă în mod necesar poziţia oficială a Comisiei Europene. Întreaga răspundere asupra corectitudinii şi coerenţei informaţiilor prezentate revine iniţiatorilor site-ului web.