Mezőpetri

Available in:
Az E671-es (DN 19) úton, Szatmárnémetitől 53 km-es távolságra, dél-nyugatra fekszik, a Nagykárolyi Homokhát és az Érmellék találkozásánál, Nagykárolytól 12 km-re. Az 1683 lakosú közigazgatási egység két települést foglal magába, községközpont Mezőpetrit és a hozzá tartozó Kisdengeleget (Dindeştiu Mic). A legutóbbi népszámláláskor, a lakosok nagyobb része 47,32%-a magyarnak vallotta magát, 31,49% a németeknek és sváboknak az aránya, míg románnak az itt lakók 11,82%-a vallotta magát.
Mezőpetri települést már 1215-ben említik a Váradi Regestrumban Petus néven, míg 1316-ban már „Mezeu Petri”, azaz a mai néven szerepel. A Kaplony nemzetség birtoka volt, kezdetben a Károlyiakkal rokon Vadai családé. A rokon családok gyakran perelnek érte, a  Károlyiak sokáig birtokolnak itt kisebb nagyobb telkeket. Az ő nevükhöz fűződik az itteni 1740-es sváb telepítés is, mikor a környező településekről Károlyi Sándor sváb családokat költöztetett ide. Mezőpetri mindig is a Nagyváradra vezető út mentén feküdt, ezért gyakran esett az átvonuló török, kuruc, labanc hadak prédájául. A Rákóczi féle szabadságharc végén a falu szinte teljesen elnéptelenedett. Ez tette szükségessé a már említett telepítést. 19. századi történelmét a természeti csapások jellemzik, az 1834-es földrengés után 1875-ben nagy tűzvész pusztított a faluban. A fejlődő falut a 20. század sem kímélte, legnagyobb tragédiája az 1945-ös év eleji deportálás, amikor több mint 200 embert hurcoltak el a faluból, közülük pedig többen nem tértek vissza.
A sváb népesség száma a kommunizmus idején a kivándorlások miatt jelentősen lecsökkent, mára ez a folyamat megállt. Az innen elszármazottak legtöbben megtartották házaikat a faluban, és a nyári időszakban visszatérnek ide hosszabb-rövidebb időre.
Jelenlegi életében is legfontosabb foglalkoztatási ágazata a mezőgazdaság, prosperáló mezőgazdasági társulása egyaránt foglalkozik növénytermesztéssel és állattenyésztéssel. A faluban ezen kívül működnek még kisebb kereskedelmi és vendéglátóipari egységek is. Mezőpetriben működik a TeleFormer regionális oktatóközpont, melyet a szatmárnémeti Crest civil szervezettel közösen hoztak létre, és továbbképzések lebonyolítására nyújt lehetőséget.   A község tagja a Nagykároly Környéki Községek Egyesületének, melynek célja a faluturizmus fejlesztése és különböző infrastrukturális fejlesztések megvalósítása. 
Legjelentősebb épülete az Árpádházi Szent Erzsébet tiszteletére felszentelt római katolikus temploma. Az épületet 1786-ban szentelték fel, de az 1834-es földrengéskor jelentős károkat szenvedett, tornya a templomhajóra zuhant. 1875-ben a tűzvészben az 1839-ben helyrehozott temploma leégett, a károkat később kijavítják.
Református templomát 1876-ban építették, többször jelentős felújításra szorult.
Mezőpetri sváb kultúráját igyekszik bemutatni az 1993-ban létesített tájház, a Sváb Múzeum. Egy 1881-ben épített sváb ház és a hozzá tartozó melléképületek, a belső berendezés és a kiállított eszközök mind-mind az itteniek egykori életét próbálják felidézni a látogató számára.
Mezőpetri híres szülötte a nagy tudású nyelvész, Vonház István (1881–1945),  aki behatóan foglalkozott a szatmári német telepítéssel, munkája értékes forrásmű ebben a témában. A községháza előtti parkban az utódok emlékoszlopot állítottak tiszteletük jeléül.

Műemlékek:



Navigálás


Szatmár Megyei Múzeum
Bd. Vasile Lucaciu, Nr. 21
440031, Satu Mare
România
Tel.:0261-737526
Fax.:0261-768761
Email:[email protected]

Részletek
Finanţator
Sigla UE
Pentru informaţii despre celelalte programe finanţate de Uniunea Europeană în România, cât şi pentru informaţii detaliate privind statutul de membru al României la Uniunea Europeană, vă invităm să vizitaţi adresa web a Reprezentanţei Comisiei Europene în România
Acest site web nu reprezintă în mod necesar poziţia oficială a Comisiei Europene. Întreaga răspundere asupra corectitudinii şi coerenţei informaţiilor prezentate revine iniţiatorilor site-ului web.