Avasújváros

Available in:
Az Avasi-medencében, a Tálna patak mentén kialakult község 37 km-re északkeletre található a megyeszékhelytől a DN 19 úton, megközelíthető vasúton is a Szatmárnémetit Bikszáddal összekötő vasútvonalon. A község mai közigazgatási területéhez tartozik Avasújváros községközponton kívül Avasújvároshegy vagy másként Nagyhegy (románul Oraşu Nou-Vii), Rózsapallag (Prilog), Rózsapallaghegy (Prilog-Vii), Ráksa (Racşa), Ráksahegy (Racşa Vii) és Kőszegremete (Remetea Oaşului). A 2002-es statisztikai felméréskor a községben 6862 lakos volt, melynek 63,37%-a románnak vallotta magát, 34,53%-a magyar, 1,98%-a roma nemzetiségű volt. Jelentős zsidó közösség élt a településen egészen az 1944-es deportálásig, mára teljesen eltűntek a községből.
A községközpont, Avasújváros első ismert említése 1270-ből származik. A helyi hagyomány szerint a település többször elköltözött, s ezt jelöli neve is. Az Avasság legelső települése az Újvárossy családé, majd a Móric birtok egy része volt. Később Báthoriak, Lónyaiak, Wesselényiek bírják, majd számos család tulajdonában találunk kisebb telkeket. A község sokáig középpontja volt az Avasságnak; hajdan az avasi uradalomnak, 1633-ban már oppidumként említik. Az 1717-es utolsó tatárbetöréskor a falu jelentős károkat szenvedett. Nevezetes vásárai voltak, ahová a hegyekből is lejöttek az emberek a szükséges árucikkeket beszerezni. A település fokozatosan veszített jelentőségéből, nevével ellentétben ma falusi település.
Legjelentősebb épülete az 1000 főt is befogadni képes református temploma. A 15. században épült templom köré építették. 1988-ban kezdték meg az új templom építését, templomjavítás és bővítés címen, majd az 1989-es események után a terveket megváltoztatták, és egyhajós templom helyett kereszthajósat építettek végül. A régi templomnak csak a tornya maradt meg, melyet 1796-ban építettek, a többit lebontották. 2000-ben került sor az ünnepélyes felszentelésre. A régi templomból származik mészkőből faragott, kelyhet mintázó kőszószéke is, melyet a híres kőfaragó mester, Kidei Sipos Dávid faragott 1759-ben. Református közösségének jelentőségét mutatja, hogy 1686-ban zsinatot tartottak itt.
A községközpont határában bentonit, perlit és kaolintartalmú agyag található. E mellett meg kell említenünk ásványvíz forrásait, melyeket borkutaknak is neveznek. A község megélhetését elsősorban a mezőgazdaság biztosítja, melynek ágai közül jelentős gyümölcstermesztése, elsősorban az alma-, szilva- és szőlőtermesztés emelkedik ki. Ezek mellett kisebb kereskedelmi és termelő egységek (pl. építkezési vállalat, pékség, stb.) működik a község területén. Népszerű turisztikai célpontokat is büszkélkedhet, a Muzsdalyi tó a szatmári fiatalok egyik legkedveltebb kirándulóhelye. A magánnyaralók közelébe számos szolgáltatást kínáló szállodát építettek a tó partjára.

Navigálás


Szatmár Megyei Múzeum
Bd. Vasile Lucaciu, Nr. 21
440031, Satu Mare
România
Tel.:0261-737526
Fax.:0261-768761
Email:[email protected]

Részletek
Finanţator
Sigla UE
Pentru informaţii despre celelalte programe finanţate de Uniunea Europeană în România, cât şi pentru informaţii detaliate privind statutul de membru al României la Uniunea Europeană, vă invităm să vizitaţi adresa web a Reprezentanţei Comisiei Europene în România
Acest site web nu reprezintă în mod necesar poziţia oficială a Comisiei Europene. Întreaga răspundere asupra corectitudinii şi coerenţei informaţiilor prezentate revine iniţiatorilor site-ului web.