Kaplony

Available in:
A Kraszna közelében elterülő, 2002-től, Kálmánd különválásától, önmagában községet alkotó település 4 km-re található Nagykárolytól, és 40 km-re Szatmárnémetitől, a megyeszékhelytől. Az okiratok először 1212-ben említik. A Kaplyon honfoglaláskori nemzetség ősi birtoka, mely nemzetségből származik a Károlyi, Vetési, Csomaközi és Bagosi család is. Ezek a családok birtokolták egészen a 14. század végéig, mikortól fogva kizárólag a Károlyi családé, és legkedvesebb birtokukként említik. A település története szorosan kapcsolódik a közeli Nagykárolyhoz is, melynek közigazgatási része is volt 1969-1990 között. Kaplony egyike volt annak a négy elnéptelenedett helységnek, ahová 1712-ben legelőször telepített svábokat Károlyi Sándor, de innen szinte minden telepes elköltözött, megszökött vagy meghalt. Közel másfél évtized múlva említik újra az összeírások, hogy sváb lakosok lennének a faluban. 2002-ben a lakosság összeírásakor 3135-en éltek a faluban, ennek több, mint 90%-a magyarnak vallotta magát, 3,18% roma etnikumú, 3,15% sváb, illetve német és 2,9% román nemzetiségű lakos.
Az Ecsedi-láp déli szélén elterülő község a gyékényfonás egykori központja volt, kihasználták a láp kínálta lehetőségeket. A láp lecsapolása után és manapság is legfontosabb megélhetési forrása a termőföld, az ezen megvalósított növénytermesztés. Állattenyésztése csak másodlagos szerepű. A földterületek visszaszolgáltatása után társulásokba tömörülve, vagy egyénileg dolgozzák meg a földeket. Nagyobb ipari létesítmény nincs a faluban, viszont Nagykároly város közelsége miatt voltak és lesznek is az iparban tevékenykedő lakosai. Kisebb gazdasági egységek működnek a faluban.
Legfőbb vonzerejét a Károlyi családhoz köthető épületei jelentik. Itt állt a Kaplony nemzetség családi monostora (a település neve is kezdetben Kaplonymonostor volt), melyet a feltételezések szerint 1080-ban alapítottak. A Benedek-rendi monostor jelentősen megsérülhetett a tatárjárás idején, majd újjáépítették. A templom felújítására és a ferencesekre bízott kolostor építésére a 18. század elején, a sváb telepítések idején került sor, de ezeket az épületeket az 1834-es földrengés pusztította el szinte teljes egészében. A jelenleg is álló templomot és a hozzá épített kolostort Ybl Miklós tervei alapján építették újjá. Az 1841-1848 között felújított neoromán stílusú templomot Szent Antal tiszteletére szentelték fel. Teljesen egybeépítették a Károlyi család kriptájával, ahol jelenleg a család 36 tagja nyugszik, kik közül talán leghíresebb Károlyi Sándor, a szatmári béke megkötője, aki az egész környék arculatának egyik legfontosabb alakító földesura volt. A kripta csak 1948 óta látogatható, azóta viszont a turisták zarándokhelyévé vált.
A település Nagykároly felé eső részében 1999-ben egy újabb római katolikus templomot építettek, melyet Szent József tiszteletére szenteltek fel.
Modern építésű református templomát 2004-ben szentelték fel, míg az addig használt kicsiny templomot 2006-ban lebontották.
A faluban a görög katolikus hitű lakosok vallási életét is szolgálja templom.
Itt született Fényi István (1919-2000) tanár, költő, műfordító, kinek nevét a községi iskola viseli.
Mint a környékbeli sváb falvakban általában, itt is fúvószenekar működik, felelevenítve az egykori sváb hagyományokat, habár az 1945-ös orosz deportálás és az azt követő évtizedek kivándorlási hulláma folytán a helyi svábok száma erősen megfogyatkozott.
A községben teleház működik, mely a helyi közösségi élet egyik aktív szervezője.
Kaplony község tagja a Nagykároly Környéki Községek Egyesülete nevet viselő kistérségi társulásnak.

Műemlékek:


Navigálás


Szatmár Megyei Múzeum
Bd. Vasile Lucaciu, Nr. 21
440031, Satu Mare
România
Tel.:0261-737526
Fax.:0261-768761
Email:[email protected]

Részletek
Finanţator
Sigla UE
Pentru informaţii despre celelalte programe finanţate de Uniunea Europeană în România, cât şi pentru informaţii detaliate privind statutul de membru al României la Uniunea Europeană, vă invităm să vizitaţi adresa web a Reprezentanţei Comisiei Europene în România
Acest site web nu reprezintă în mod necesar poziţia oficială a Comisiei Europene. Întreaga răspundere asupra corectitudinii şi coerenţei informaţiilor prezentate revine iniţiatorilor site-ului web.