Bogdánd

Available in:
A Tövishátnak nevezett tájegységben, a Mázsa patak mentén elterülő községet 4 település alkotja: a névadó és egyben községközpont Bogdánd (Bogdand), Bábca (Babţa), Szilágyszér (Ser) és Szilágykorond (Corund). A Szilágysági dombok között meghúzódó 3227 fős község 60 km-re dél-keletre található a megyeszékhelytől, az E81-es, majd a 196-os úton közelíthető meg. A község része a Bükki kistérségnek.
A község minden falva Közép-Szolnok vármegye része volt, majd később Szilágy megye területéhez tartozott és csak az 1968-as közigazgatási átszervezéskor került Szatmár megyéhez.
Bogdánd nevét már 1383-ban említik az írott források. Hosszú ideig királyi birtok, majd a Kusalyi Jakcsok kapják meg a 14. században. A család kihalásával a Wesselényiek kapják meg a birtokot és őrzik azt tulajdonukban egészen a 20. századig. A falut a többi környékbeli településsel együtt a 17. század végén a németek felégették, lakosságát elpusztították, majd újabb csapásként 1742-ben pestis pusztított a feljegyzések szerint. A lakosság jelentős csökkenése miatt telepítenek székelyeket a faluba.
A falu jelenlegi életét a mezőgazdaság határozza meg. A hagyományos növények termesztése mellett elég nagy területen szőlőt is találunk, jelentős az állattenyésztés, de a munkaerő helyben tartására alkalmas beruházások hiányoznak, ezért a fiatalok közül sokan külföldön keresik a megélhetést.
Bogdánd látványát református temploma uralja. Az írott források szerint már 1470-ben kőtemploma volt, de valószínű többször leégett, lerombolták. A jelenlegi templom a középkori templom kibővítése révén keletkezett, mai alakját 1848-ban nyerte el, kőtornyát 1863-ban építették hozzá. A kazettás mennyezet egyikének felirata is megemlékezik a Wesselényi családról, kő szószékén színesre festett Wesselényi címer található. A templomhoz közeli temetőben még találunk magas művészi színvonalon faragott kopjafákat, de ma már nem készítenek „gombfákat”, a beton síremlékek egyre nagyobb számban jelennek meg.
A falu másik nevezetessége az 1997-ben alapított, az elhunyt alapító nevét viselő Sipos László Tájház (Bogdándi Magyar Múzeum). A múzeumalapító nevét, a neki szentelt, a múzeum falán elhelyezett, emléktábla is őrzi. A múzeumnak otthont adó épület 1880-1885 között épült, kiállítási tárgyai (bútorok, használati tárgyak, kerámiák, háztartási eszközök, népviseletek, textíliák) segítségével próbálja bemutatni az ott élő magyarok egykori mindennapjait. A községben a többségben lévő magyarok mellett (57,11%) jelentős arányban élnek románok (40,37%) és roma lakosok arányuk1,1%.
Minden ősszel megrendezésre kerül a Bogdándi Nemzetiségi Népművészeti Fesztivál, melynek magas színvonalát számos meghívottja és a faluban mai napig létező hagyományőrző táncegyüttes biztosítja.
A falutól nem messze található a Kőtető csúcs, ahol egy középkorinak vélt vár alapjai látszanak.

Navigálás


Szatmár Megyei Múzeum
Bd. Vasile Lucaciu, Nr. 21
440031, Satu Mare
România
Tel.:0261-737526
Fax.:0261-768761
Email:[email protected]

Részletek
Finanţator
Sigla UE
Pentru informaţii despre celelalte programe finanţate de Uniunea Europeană în România, cât şi pentru informaţii detaliate privind statutul de membru al României la Uniunea Europeană, vă invităm să vizitaţi adresa web a Reprezentanţei Comisiei Europene în România
Acest site web nu reprezintă în mod necesar poziţia oficială a Comisiei Europene. Întreaga răspundere asupra corectitudinii şi coerenţei informaţiilor prezentate revine iniţiatorilor site-ului web.