Krasznabéltek

Available in:
Krasznabéltek (Beltiug) a Krasznaköz és a Szatmári Bükk találkozásánál, a megyeszékhelytől 35 km-re délre helyezkedik el, az E81 főút mentén. A Kraszna mentén fekvő község 6 települést foglal magába, a községközponton kívül hozzá tartozik még Géres (Ghirişa), Szakasz (Răteşti), Gyöngy (Giungi), Krasznasándorfalu (Şandra) és Alsó-Boldád (Bolda).
Béltek község lélekszáma 2002-ben 3278 fő volt, ennek egyharmada román (33,64%), egyharmada magyar (33,37%) 15,07% német és sváb és 13,36% roma, és egyéb.
1216-ban szerepel először írott forrásokban Krasznabéltek neve. Krasznabéltek Erdőd után a legnagyobb falu volt az erdődi uradalomban. 1414-ben, igen korán vásártartási jogot kapott, 1475-ben pedig már oppidumként szerepel a dokumentumokban. A Drágfiak birtokába került a 15. században, előnevüket is ebből a településnévből képezték, így lettek bélteki Drágfiak. Az övék volt kihalásukig, amikor visszaszállt a királyra. 1633-ban Prépostváry Zsigmond kapott rá királyi adományt (az ő síremlékének egy része van beépítve a római katolikus templom oltárába), és családja birtokolta 1723-ig, amikor eladják a Károlyi családnak. Mint a legtöbb birtokukhoz tartozó településre, ide is svábokat telepít a Károlyi család. 1730-ban az itt élő magyarokat áttelepítik Dobrára, Erdődről pedig átköltöznek a svábok. Fejlett jómódú község lett a 19. századra, jelentős szőlőültetvényekkel. 1862-ben egy tűzvész felemésztette az egész falut, a hagyomány szerint csak két ház menekült meg összesen. Az egykor teljes mértékben sváb község német eredetű lakossága a 20. században jelentősen megfogyatkozott. A második világháború végén több mint 200 lakost kényszermunkára hurcoltak, kik közül sokan nem tértek vissza, később pedig az anyaországba való kivándorlási hullám apasztotta a német közösséget.
A falu főútjának közvetlen közelében található a település legrégibb műemléke, az 1482-ben Drágfi Bertalan támogatásával építtetett templom. Az 1862-es tűzvészkor az építmény komoly károkat szenvedett. 1913-ban újjáépítették, megnagyobbították, aképpen, hogy az eredeti főhajóra keresztben egy új templomhajót építettek, így a régi kereszthajó lett. Szent László tiszteletére van felszentelve (a falu hagyománya szerint 1086-ban, mikor a besenyők ellen viselt háborút itt tartózkodott hadseregével).
Mihály és Gábor Arkangyalok tiszteletére felszentelt ortodox temploma 1937-ben épült.
A község alapvető megélhetési forrása a mezőgazdaság. Még Károlyi Sándor idejében telepítettek szőlőt a község területére, mára igazi vonzerőt képviselnek az együttesen többszáz hektáron elterülő szőlősei, és számtalan borospincéje. Krasznabélteken egy borászati cég minőségi borokat gyárt és palackoz és a nemzetközi piacokon is forgalmazza .
A községközpont határában található Béltek-fürdő, ahol már a 18. században hasznosították a felszínre törő gyógyhatású termálvizet. Egy közelmúltban elnyert PHARE pályázat révén a fürdőt működőképessé teszik, és egyéb beruházások révén a helyi vezetés tervei szerint egy komplex üdülőközpontot hoznak létre.
A községközpontban működik egy Fúvószenekar, mely nagyon népszerű a megyében és a megye határain kívül is.

Műemlékek:

Navigálás


Szatmár Megyei Múzeum
Bd. Vasile Lucaciu, Nr. 21
440031, Satu Mare
România
Tel.:0261-737526
Fax.:0261-768761
Email:[email protected]

Részletek
Finanţator
Sigla UE
Pentru informaţii despre celelalte programe finanţate de Uniunea Europeană în România, cât şi pentru informaţii detaliate privind statutul de membru al României la Uniunea Europeană, vă invităm să vizitaţi adresa web a Reprezentanţei Comisiei Europene în România
Acest site web nu reprezintă în mod necesar poziţia oficială a Comisiei Europene. Întreaga răspundere asupra corectitudinii şi coerenţei informaţiilor prezentate revine iniţiatorilor site-ului web.